شماره تماس 07136474110

ورود / ثبت نام

چطور هندزفری بلوتوث را به کامپیوتر وصل کنیم؟

آموزش

چطور هندزفری بلوتوث را به کامپیوتر وصل کنیم؟

هندزفری یکی از لوازم الکترونیکی پرکاربرد است و از زمان اختراع آن تا کنون توسط بسیاری از مردم جهان استفاده شده است. در سال‌های اخیر شاهد مدل‌های جدیدتر این وسیله با کاربردهای بیشتر بوده‌ایم. بهترین پیشرفتی که هندزفری‌ها داشته‌اند، حذف سیم از آن‌ها و استفاده به صورت بی‌سیم بوده است.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد این که چطور باید هندزفری بلوتوث را به کامپیوتر وصل کنیم صحبت کنیم. به دلایل مختلف ممکن است شما برای انجام اتصال بلوتوث هندزفری به مشکل برخورده باشید، پس تا انتها با ما همراه باشید.

بررسی قابلیت بلوتوث

ابتدا باید مطمئن شوید که کامپیوتر شما قابلیت اتصال بلوتوث هندزفری را دارد یا خیر. معمولاً لپ‌تاپ‌ها دارای بلوتوث داخلی هستند، یعنی از نظر سخت‌افزاری این قابلیت برای آن‌ها تعریف شده است. اما اگر متوجه شدید که کامپیوتر شما این قابلیت را ندارد، باید با استفاده از فلش‌های مخصوص بلوتوث، این امکان را ابتدا از نظر سخت‌افزاری به کامپیوتر خود اضافه کنید.

سپس باید بررسی کنید که بلوتوث کامپیوتر شما از نظر نرم‌افزاری در چه شرایطی قرار دارد. برای فعال کردن بلوتوث، یا به اصطلاح روشن کردن آن، باید بسته به سیستم عامل کامپیوتر خود، تنظیمات مخصوصی را دنبال کنید.

قدم اول: اتصال بلوتوث هندزفری با کامپیوتر

با ورود به حالت جفت شدن، دستگاهی را که می‌خواهید به لپ‌تاپ یا کامپیوتر رومیزی خود متصل کنید، قابل کشف نمایید. مراحل ورود به حالت جفت شدن بسته به دستگاهی که می‌خواهید متصل شود (هدفون، بلندگو، تلفن هوشمند و غیره) ممکن است متفاوت باشد.

بلندگوها و هندزفری‌های بلوتوث دارای دکمه جفت شدن هستند. برای اتصال بلوتوث هندزفری، دکمه جفت شدن را چند ثانیه فشار داده و نگه دارید. اگر برای اولین بار از بلندگوها یا هندزفری‌های بلوتوث خود استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد وقتی آن‌ها را روشن می‌کنید به طور خودکار وارد حالت جفت شدن می‌شوند. روش اتصال بلوتوث هندزفری ممکن است برای دستگاهی که تازه جعبه گشایی شده است و دستگاهی که قبلاً جفت شده است متفاوت باشد.

قدم دوم: فعال کردن بلوتوث کامپیوتر

این مرحله بسته به سیستم عامل مورد استفاده برای افراد مختلف، متفاوت است. بنابراین آن را به سه بخش تقسیم می‌کنیم.

 1. کاربران ویندوز

کاربران ویندوز در حال حاضر از سه نسخه Win7، Win8.1 و Win10 بیشتر استفاده می‌کنند. برای اتصال بلوتوث هندزفری، ابتدا باید بلوتوث کامپیوتر را فعال نماییم. در این مورد ویندوزهای ۱۰ و ۸.۱ تنظیمات یکسان دارند.

 1. ویندوز ۱۰ و ۸.۱
 • منوی start را باز کرده و وارد تنظیمات دستگاه شوید، سپس گزینه Devices را انتخاب کنید.
 • روی برگه Bluetooth & other devices/Bluetooth کلیک کنید و مطمئن شوید که بلوتوث روی ON تنظیم شده است.
 • اگر بلوتوث روشن نبود، More Bluetooth options/Advanced Bluetooth settings را انتخاب کنید تا پنجره تنظیمات بلوتوث باز شود.
 • در برگه اول با نام Options یک بخش به نام Discovery با گزینه Allow Bluetooth devices to find this PC را خواهید دید. آن را انتخاب کرده و روی Allow کلیک کنید.
 1. ویندوز ۷
 • وارد کنترل پنل شوید و با کلید میانبر ctrl+f، صفحه مربوط به بلوتوث را پیدا کنید.
 • سپس روی Change Bluetooth settings، کلیک کرده و مطمئن شوید که موارد زیر فعال هستند.

Allow Bluetooth devices to find this computer

Allow Bluetooth devices to connect to this computer

Alert me when a new Bluetooth device wants to connect

 • در نهایت روی Apply کلیک کنید.
 1. کاربران MacOS

در Mac خود، منوی Apple/System Preferences را انتخاب کنید، سپس روی Bluetooth کلیک کنید. مک شما اکنون قابل کشف است.

روش دیگر در اتصال بلوتوث هندزفری به مک این است که، به نوار بالای منو بروید و در صورت موجود بودن روی نماد بلوتوث، کلیک کنید.

 1. کاربران لینوکس

برای اتصال بلوتوث هندزفری در سیستم عامل لینوکس، به راحتی می‌توانید وارد ترمینال شوید و با اجرای دستور bluetoothctl، وارد تنظیمات بلوتوث شوید. در این هنگام، عبارت زیر پیش از کدها نمایش داده خواهد شد، که به معنی بودن در تنظیمات بلوتوث است.

[bluetooth]#

سپس می‌توانید با دستورات زیر بلوتوث را روشن و آماده کار کنید.

power on

agent on

default-agent

قدم سوم: اتصال بلوتوث هندزفری با کامپیوتر

برای این کار هم به تفکیک سیستم عامل مراحل را دنبال خواهیم کرد.

 1. کاربران ویندوز
 2. ویندوز ۱۰ و ۸.۱
 • کافی است مانند مراحل فعال سازی وارد More Bluetooth options/Advanced Bluetooth شوید.
 • این بار روی گزینه Add Bluetooth or other device، کلیک کنید.
 • حال باید قادر باشید دستگاه‌های روشن نزدیک کامپیوتر خود را ببینید. از بین گزینه‌ها، هندزفری بلوتوث را انتخاب کرده و عملیات جفت کردن را به پایان برسانید.
 1. ویندوز ۷
 • در این مورد هم مانند قبل وارد کنترل پنل شوید.
 • سپس در یکی از منوها با عنوان Devices and Printers یا Hardware and Sound کلیک کنید.
 • در زیر منوی Devices and Printers، Add a device را انتخاب کنید.
 • مطمئن شوید هندزفری بلوتوث شما روی Pairing Mode تنظیم شده باشد.
 • سپس از لیست نمایش داده شده، دستگاهی را که می‌خواهید متصل شود انتخاب کنید.
 1. کاربران MacOS

در اتصال بلوتوث هندزفری به مک تنظیمات خاصی وجود ندارد، چرا که اگر بلوتوث هردو دستگاه، یعنی کامپیوتر و هندزفری، به درستی فعال شده باشد، شما در منوی دستگاه‌های نزدیک آن را مشاهده خواهید کرد و با یک کلیک ساده می‌توانید آن دو را با هم جفت کنید. در نهایت کافی است خروجی صدا را روی هندزفری تنظیم کنید.

 1. کاربران لینوکس
 • برای آن که عملیات جفت شدن به درستی انجام شود، پس از آن که مراحل قبل را در ترمینال انجام دادید، کافی است قطعه کد scan on را اجرا کنید.
 • نتیجه این کد لیستی از دستگاه‌های نزدیک شما با بلوتوث روشن خواهد بود. در این لیست هر دستگاه با یک مک آدرس مخصوص شناخته می‌شود. مک آدرس‌ها فرمتی مثل نمونه زیر دارند:

00:1D:43:6D:03:26

 • حال شما باید نام هندزفری خود را در لیست پیدا کرده و قطعه کد زیر را اجرا کنید. به جای عبارت MacAddress، مک آدرس هندزفری خود را بنویسید.

pair MacAddress

اطمینان از پخش صدا

همانطور که پیش‌تر در مورد MacOS گفتیم، با وجود اتصال بلوتوث هندزفری به کامپیوتر، ممکن است در هنگام پخش، صدا هنوز هم از بلندگوهای اصلی شنیده شود. در چنین شرایطی کافی است تنظیمات را به گونه‌ای شخصی سازی کنید، که خروجی صدا روی هندزفری بلوتوث باشد.

ارسال نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+افزودن

  +افزودن